4 Ağustos 2011 Perşembe

Makedonya

Makedonya bildiğimiz üzre bir Balkan ülkesidir. Yunanistan ve Bulgaristan'ın ötesindedir. Birleşmiş milletler ülkeyi Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti olarak tanır. Bu da Yunanistan'ın dırdırı üzerine olmuş, öyle diyolla. Roma ve Osmanlı İmparatorluklarının da keyfini sürdüğü bu topraklar 1991 yılında Yugoslavya iç savaşlarla uğraşırken bağımsızlığını ilan etmiş.

Tam ortasından Vardar Nehri geçiyormuş. Bizim türküdeki Vardar ovası ile bunun bi ilgisi var mı? yüz ölcümünün %1.9'u suymuş. bu iyi haber değil tabii. fakat şimdi bizim her yani su olan ülkemizde bile susuzluğun önüne geçilemezken orda insanlar nasıl yaşıyorlar acaba? yoksa bizde bir hata mı var? aman ne garip!
Neyse mesele bu değil.

Başkenti Üsküp (Makedonca: Skopje). Ülke nüfusunun çoğu Makedonlardan oluşuyor ve Makedon canlar Türkler, Sırplar, Boşnaklarla birlikte yaşıyorlar genel olarak.

Dinden hiç bahsetmeyeceğim ve her neyse dinleri yoksayayım diyorum. Ne kadar mümkün bilmesem de.

wikipedia bilgilerini pat! diye geçip couchsurfing'de güzel insanların verdiği cevaplara göre bir şeylerden bahsedeyim o zaman.

Öncelikle Eylül ayının Makedonya gezisi için doğru zaman olduğunu söylediler. Turistin az ve etkinliklerin bol olduğu zamanmış. Ayın 8'i de bağımsızlıklarının yıl dönümüymüş. "baby country" demiş bir tanesi. Canımı yedi bir lafıyla. "white nights" denen bir etkinlik daha varmış. hakkında henüz çok bilgi sahibi değilim.

Pahalı bir yer mi diye sormuştum. Halk dilinde bir kurla açıklamış durumu. Ortalama bir barda bira 1, 50 yuroymuş. Marketten filan alırsan baya ucuz oluyor demiş. Restoran filan peşine düşmezsem çok fazla paraya ihtiyacım olmazmış.

Hitchhiking de mümkün. Yalnız değilsen, bunu da düşünebilirsin. Insanlar iyidir, hoştur burda, dedi. şöyle bir site var; http://hitchwiki.org/en/Main_Page. burdan otostopla alakalı çok bilgi edinebilirsiniz.

şu şehirler de highly recommended:

Ohrid biraz pahalıymış diğer şehirlere göre fakat görülmeye değermiş. Struga' nın da fotoğraflarına bakınca anlarsınız zaten sebebini:)

o taraflara giden nispeten ucuz havayolu şirketleri de : http://www.jat.com/ ve pegasus. Erken alındığında fena değil fiyatlar. jat da sırp havayolu bu arada. twitterdan bir halk kahramanı söyledi. o kullanmış bu şirketi. ben de şöyle bir şirket buldum. http://www.albanianair.com/ . tabii bu aramalar Türkiyeden vize istemeyen Balkan ülkelerine giden uçaklar için toplu bir çaba. hepsini direkt Makedonya'ya gidecek diye bir şey yok. üzgünüm.


to be continued..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder