21 Temmuz 2011 Perşembe

Beyrut

Bugün içimde bir Beyrut kıpırtısıyla uyandım, nedensiz. Ofise geldim kıpırtımı farketmiyor gibi davranıp. Şanslıyım ki pek iş yok bugün. Google'ladım keyifle Beyrut'u. Çok güzel şeyler çıktı karşıma. Hemmen yazayım istedim kısaca bulduklarımı.

Beyrut, Lübnan'ın hem başkenti hem de yüz ölçümü en geniş şehri. Lübnan'ın Akdeniz kıyı şeridinin tam ortasında yer alıyor. Brittannica'da verilen bir bilgiye göre Beyrut'un antikalığını adından da anlayabiliriz çünkü Filistinlilerin veya Fenikelilerin -emin olamadım bundan- "çeşmeler" anlamında kullandığı "Be'erot" kelimesinden gelir. Bu isimle bağdaştırılmasının sebebi hala yerel halkın kullanımında olan yeraltı suları tablasıdır.

Şehrin şöyle bir resmi sitesi var: http://www.beirut.gov.lb/

Wikitravel diye bir site varmış. Beyrut'a bakınırken onu gördüm. Ordan da 3 yer seçtim görülse iyi olurmuş. Birincisi şehir merkezi. Burada kafeler, restoranlar, alıveriş yapılabilir yerler ve bir miktar da tarihi yerler varmış. Ashrafieh denen bir başka yer de şehirdeki gece hayatının merkeziymiş. Gammayze ve Monat Caddesi en ünlüleri olmak üzere küçük bölgelere ayrılmış bu yer. Ve bir de Hamra, etkinliklerin yuvası burası gibi gözüküyor. Ayrıca alışveriş delileri için de burası birebirmiş.

İklimi tam anlamıyla Akdeniz iklimi. Her mevsim gidilesi yani. Şimdilik gözüme çarpanlar bunlar. Güzel başka şeyler de bulursam eklerim. Bir kaç fotoğrafla son veriyorum yazıma. Sevgiler.

Gün batımı, palmiye ağaçları. Bayıldım şu hale.Burası neresi bulamadım tam ama ünlü bir şey olsa gerek. Sık sık karşıma çıktı fotoğraflara bakınırken.Mutlaka fotoşop darbesi vardır biraz ama şehir ışıklarıyla da çok güzel.Şehrin bir başka hali.Tamam bu çocuğun konumuzla alakası yok ama akordeonu ve tavrıyla çok hoş. Müzik grubu olan Beirut'la karışıyor da Google'da aratınca.:)

4 yorum:

  1. elinde tekila tutan gördüğüm en hüzünlü kız gibi bir replik geçiyordu filmde. beyrut tamda öyle işte

    YanıtlaSil
  2. ne güzel replikmiş öyle o. Beyrut'a merakımı arttırdın. nasıl sabredilir şimdi?

    YanıtlaSil